СНИМКИ: Марица се бори и спечели срещу Ямамай, но отпадна от евротурнирите, пред над 3000 в „Колодрума“

1380

Марица победи с 3:2 (16:25, 26:24, 23:25, 25:23, 17:15) гейма италианския Унет Ямамай (Бусто Арсицио) в среща реванш от турнира за Купата на ЦЕВ. Въпреки това Марица отпадна от евротурнирите, защото италианките спечелиха първата среща с 3:1 и им бяха нужни два гейма.

Над 3000 зрители в зала „Колодрума“ видяха зрелищния мач. Маричанки бяха бурно подкрепяни от своите почитатели.

Срещата беше изгледана от редица легенди и спортни деятели, сред които легендите на Ботев Динко Дерменджиев – Чико и Костадин Костадинов, едни от най-големите волейболни легенди на Пловдив Ани Узунова, Петър Узунов, старши треньорът на Виктория волей Драган Иванов и играчите на отбора, целият баскетболен тим на Академик Бултекс 99 Пловдив и футболния Марица (Пловдив).

Официален дебют пред пловдивска публика направи Нася Димитрова. Тя беше втора реализаторка за тима и се отчете с 14 точки.

Първата техническа пауза дойде при 8:5 за италианките. Втората пауза дойде при 16:8 за Ямамай. Първата част беше взета с 25:16 от момичетата на Марко Менкарели.

Марица стартира чудесно втората част и поведе с 8:4 при първото техническо прекъсване. Маричанки дръпнаха с 13:8 и треньорът на Ямамай Менкарели поиска тайм аут. Италианките обаче съумяха да изравнят – 13:13. Любопитно беше следващата точка, при която топката рикошира в главата на Силвана Чаушева и влетя в полето на италианките като маричанки спечелиха точката и поведоха с 14:13. Втората техническа пауза дойде при точка преднина за италианския отбор – 16:15. Следа прекъсването тимът от Бусто Арсицио поведе с 21:19. Марица не се предаде и стигна до геймбол при 24:22, но изпусна на два пъти възможността да затвори гейма. Все пак при третата си възможност при 25:24 маричанки не сгрешиха и се върнаха в мача, изравнявайки геймовете – 26:24.

Третият гейм стартира лошо за Марица и гостите поведоха с 8:4. Марица успя да навакса сериозно изоставане, но се върна в гейма и беше на само точка от италианките – 14:13. Те обаче дръпнаха с три точки аванс при втората пауза – 16:13. След няколко драматични точки Ямамай водеше с 23:21. Маричанки неутрализираха първия геймбол, но атака на Диуф при втория геймбол реши крайния победител в двойката – 25:23. И Ямамай спечели нужните два гейма, които трябваха за да продължат напред към 1/8 финалите в турнира за Купата на ЦЕВ.

В четвъртата част италианките поведоха с 8:7 при първата техническа пауза. Марица обаче взе две точки преднина при второто техническо прекъсване – 16:14. Шампионките на България достигнаха до геймбол при 24:23 и го реализира след ас на Чешляр – 25:23 и мачът влезе в тайбрек.

В тайбрека Марица поведе с 8:6 точки. Двете точки преднина останаха и при 12:10. Италианките обаче изравниха – 13:13. Маричанки изпусна два поредни мачбола при 14:13 и 15:14. Шампионките достигнаха до мачбол за трети пореден път при 16:15 и го реализираха – 17:15.

За Марица Силвана Чаушева записа най-много точки – 19. 14 добави Нася Димитрова, а с 13 се отчете Габриела Цветанова. Разпределителката Кристина Чешляр се отчете с цели 8 точки и стана четвърта реализаторка заедно с капитанката Радосвета Тенева.

Най-резултатна за италианките стана Валентина Диуф с 30 точки.

Така след победа с 3:1 у дома и загуба с 2:3 като гост Ямамай се класира за 1/8 финалите в турнира за Купата на ЦЕВ и там ще срещне шампиона на Беларус Минчанка.