БАРАЖИ ЗА ПЪРВА ЛИГА
ИЗПАДА В ТРЕТА ЛИГА

Регламент:

Система на състезанието:
16 отбора, всеки се среща с останалите по два пъти – като домакин и като гост – в общо 30 мача за отбор, изиграни в 30 кръга.

Специфични правила:
Всеки отбор трябва да започва всеки мач с най-малко 2-ма футболиста, родени след 1 януари 1996 г., които трябва да играят най-малко 45 минути като през това време те могат да бъдат заменяни (вкл. и при контузия) единствено от състезатели, също родени след 1 януари 1996 г. При липсата на такива футболисти в стартовия състав, отборът играе съответно с един или двама футболисти по-малко през първите 45 минути от мача, а през второто полувреме може да допълни състава си (като това се счита за извършена смяна). При получаване на червен картон от такъв футболист, не е необходимо да се вкарва в игра нов футболист в тази възрастова граница. Тези футболисти трябва да са тренирани на местно ниво (т.е. такива, регистрирани в БФС за поне 3 сезона между 15-ата и 21-вата си годишнина).

Вторите отбори (Лудогорец 1945 II) са освен това задължени в групата за всеки мач да имат поне 10 футболисти, тренирани на местно ниво (т.е. такива, регистрирани в БФС за поне 3 сезона между 15-ата и 21-вата си годишнина).

Всеки отбор има право да картотекира и използва не повече от 1 футболист от страни извън ЕС.

Вторите отбори имат право да използват до 2-ма футболиста от страни извън ЕС (при спазване на всички предходни условия).

Футболист, записал минути в мач на първия отбор, може да участва в мач на втория отбор само след изтичане на 72 часа от участието му в мача на първия отбор.

Точки:
За победа се присъждат 3 точки; при равен резултат – 1 точка; при загуба – 0 точки.

Временно и крайно класиране:
Временното и крайното класиране в групата се определя по следните критерии, в този ред:

1) повече спечелени точки от всички мачове;

2) по-добри показатели в директните двубои между отборите с равни точки:

а) повече спечелени точки в директните двубои;

б) по-добра голова разлика в директните двубои;

в) повече отбелязани голове в директните двубои;

г) повече отбелязани голове на чужд терен – само при равенство между точно 2 отбора;

3) по-добра голова разлика във всички мачове;

4) повече отбелязани голове във всички мачове;

5) по-предно място в класацията на БФС за спортсменство;

6) жребий.

Изпадане в групата:
-последният отбор от Първа лига за сезон 2017/18
-дванадесетият и тринадесетият отбори в Първа лига ако загубят баражите си срещу втория и третия отбор във Втора лига

Влизане от групата:
1 място: влиза в Първа лига за сезон 2018/2019
2-3 място: играят бараж с два отбора от Първа лига за 2 места в Първа лига за сезон 2018/19

Изпадане от групата:
13-16 място: изпадат в Трета лига за сезон 2018/19

Влизане в групата:
-първенците в четирите групи на Трета лига за сезон 2017/18

Изпадане и влизане на II отбори:
Вторите отбори (Лудогорец 1945 II) нямат право да влизат в Първа лига.

Ако някой от тях завърши на 1-во, 2-ро или 3-то място, следващият (или следващите) отбори в класирането влизат в Първа лига или участват в баражите за Първа лига вместо тях.

Вторите отбори изпадат от Втора лига в Трета лига независимо от класирането си, ако първия им отбор изпадне във Втора лига. В такъв случай и ако те се намират извън зоната на изпадащите, най-висококласираният отбор или отбори, които се намират в зоната на изпадащите остава във Втора лига вместо тях.