През 2015-та Пловдив отсрами спорта в България

1365

Днес е последният ден от 2015-та година, а SportenPlovdiv.com реши да Ви представи един обзор на отминалата година за българския спорт.

През 2015-та определено беше много успешна за пловдивския спорт, в тежка година, която беше предолимпийска титлите и медалите за българския спорт като цяло не бяха много, но пловдивските спортисти успяха да отсрамят българския спорт. Не случайно и двете пловдивски спортисти бяха на първите две места в анкетата Спортист на България за 2015-та година.

Световната титла на Станилия

DSC_5961 (Copy)През 2015-та година Станилия Стаменова направи нещо велико тя стана световна шампионка на едноместно кану на 200 метра на световното първенство в Милано, Италия. И донесе единствената световна титла на българския спорт през 2015-та година. Станилия стана и европейска шампионка. През тази година тя за първи път се състезава за пловдивски клуб – гребен клуб „Тракия“, а треньор е великият пловдивски спортист Николай Бухалов, единственият българин с два златни медала в една олимпиада. Спортист номер 1 на Пловдив за 2015 година и спортист номер 2 на България за 2015 година. За съжаление дисциплината не е олимпийска и през 2016-та Станилия няма да участва на олимпиадата. През 2020 обаче едноместното кану на 200 метра става олимпийска дисциплина и Станилия ще има шанс да спечели медал от Олимпиадата.

Пробива на Габи Петрова и среброто на европейското

Gabriela PetrovaГабриела Петрова изпраща уникална година, пловдивската атлетка влезе с гръм и трясък в световния елит на троен скок. В началото на годината тя постигна уникален резултат от 14.55м. в Добрич в зала резултата беше третия най-добър в зала на българска лекоатлетка в тройния скок. Малко по-късно тя спечели сребърен медал на европейското първенство в зала в Прага, а през август на световното в Пекин беше на крачка от бронзовия медал, като завърши на 4-то място. Габи е един от малкото ни спортисти, които имат огромен шанс за медал на Олимпиадата в Рио през 2016-та година. Габи стана Спортист номер 1 на България за 2015-та година и Спортист номер 2 на Пловдив за 2015-та. Не трябва да забравяме и невероятната Ивет Лалова, която въпреки, че беше отписана достигна до финал на Световното в Пекин на открито и завърши на 7-то място и ще завърши кариерата си на Олмпиадата в Рио. Пловдивчаните в тройния скок Георги Цонов и Румен Димитров също изпращат една много добра година, в която спечелиха квоти за Рио.

Волейбол, успехите на националните ни отбори и требъла на Марица

P1060002 (Copy)2015-та за пореден път доказа, че волейболът е най-успешния ни отборен спорт и това ще продължи дълго време. Националния отбор спечели сребро на първите европейски олимпийски игри в Баку, а в същото време националите играеха и в Световната лига. Двата състава бяха балансирани от млади състезатели и по опитни и нямаше разделение на България „А“ и „Б“. В Световната лига националите ни също спечелиха сребро макар и в група 2, „лъвовете“ загубиха финала от най-силния отбор през 2015-та в световния волейбол Франция. Французите спечелиха впоследствие Световната лига и Европейското първенство. На Евроволей 2015, на което именно България беше домакин заедно с Италия националите бяха на крачка от финал и титлата, но загубиха от французите. Почти 30 пловдивчани взеха участие във всички национални гарнитури по волейбол от мъже и жени до юноши и девойки. Тошко Алексиев показа, че не трябва да бъде подценяван, Ники Пенчев показа мъжество и затвърди мнението, че вече се превръща в един от лидерите на националите, а Еър Теди и Виктор Йосифов бяха стената пред противниците. Над всички обаче беше вездесъщия Владо Николов, дори и на 38 Николов забиваше като 20-годишен и беше най-резултатен в повечето от срещите.

12193464_904688646233371_1256686822129521890_nВ клубния волейбол пък се случи нещо велико за Марица Пловдив, а и за българския волейбол. За първи път женски волейболен отбор спечели требъл, а Суперкупата при жените за първи път влезе в програмата. Марица спечели титлата, купата и суперкупата и стана единственият женски волейболен отбор с требъл и единственият пловдивски отбор в колективните спортове с требъл. В евротурнирите след доста години слаби резултати от страна на българските отбори маричанки отстраниха вицешампиона на Белгия, а след това отпаднаха на 1/8 финалите от силния тим на Шверинер, който е лидер в Бундеслигата.

Европейската титла на Антон Ризов

DSC_5935 (Copy)Състезателят на стрелкови клуб „Тракия“ Антон Ризов стана европейски шампион по стрелба в дисциплината 10 метра въздушна пушка. Освен квота за Рио Ризов получи и признание от Пловдив, след като получи званието „Почетен гражданин на Пловдив“.

Поредната успешна година за Нина Рангелова

DSC_5920 (Copy)Нина Рангелова от 8 години е номер 1 в българското плуване. Пловдивчанката изпраща една доста успешна година 16-то място на световното първенство в Казан по плуване на 200 метра свободен стил и финал и осмо място на финала на европейското първенство в Нетания бяха най-добрите резултати на Нина, която не спира да чупи собствените си рекорди в българското плуване и спечели квота за Рио.

Мико се утвърди като втора ракета на България

mikoВ тениса за пореден път Цветана Пиронкова е най-добрата българска тенисистка. Въпреки, че вдигна сериозна летвата в последните години с първата си титла в Сидни и полуфиналът и четвъртфинала на Уимбълдън Пиронкова не записа успешна година като все пак достигна до един полуфинал и два полуфинала. Пиронкова посреща новата година като номер 59. Силни представяния през годината имаха и другите пловдивски тенисистки Александрина Найденова, Юлия Стаматова и Петя Аршинкова. За съжаление и първата ни ракета при мъжете Григор Димитров също не изпраща силна година, след като достигна до топ 10 и беше осми през миналата година сега Гришо изпраща годината на 28-то място. Димитър Кузманов пък изпраща най-силната си година то спечели общо 8 титли през годината 5 на сингъл и три на двойки и за първи път влезе в топ 300 беше 285-ти най-предното класиране в кариерата си, а изпраща годината като номер 291-ри.

Спортните събития

През 2015-та България отново беше домакин на много големи спортни събития, но определено това беше годината на нашата страна, след като приехме и европейско първенство по волейбол. Пловдив също прие доста спортни събития, а през тази година стана ясно, че градът ни ще е и сред домакините на Световното първенство по волейбол за мъже през 2018 година.

Големите спортни събития през 2015-та в България

27 февруари – 2 март Стартове от Световната купа по ски алпийски дисциплини (жени) Банско

6 май – 22 май Европейско първенство по футбол до 17 години (юноши) Бургас, Стара Загора, Сливен и Созопол

9 октомври – 18 октомври Европейско първенство по волейбол (мъже) София и Варна

4 ноември – 8 ноември PTC турнир по снукър Bulgaria open София

20 ноември Демонстративен мач на снукър легендата Рони О’Съливан София

28 ноември Демонстративен мач на най-добрия български тенисист Григор Димитров София

Големите спортни събития в Пловдив през 2015-та година

28 март – 5 април Европейски първенство до 18 години за кадетки спортна зала „ПУ Паисий Хилендарски“

21 юли – 26 юли Световно първенство по гребане за юноши и девойки до 23 години Гребна база

3 август – 9 август Международен тенис турнир от серийте Фючърс ITF (жени) с награден фонд 10 000 долара ТК „Локомотив“

27 август – 30 август Световно първенство по таекуондо ITF за мъже и жени зала „Колодрума“

30 август Откриване на многофункционална спортна зала „Колодрума“

11 ноември Марица – Дофин (Белгия) 3:1 Купа на ЦЕВ 1/16 финал реванш (волейбол жени) спортна зала „ПУ Паисий Хилендарски“

9 декември Марица – Шверинер (Германия) 1:3 Купа на ЦЕВ 1/8 финал първа среща (волейбол жени) спортна зала „ПУ Паисий Хилендарски“

Екипът на SportenPlovdiv.com пожелава една много успешна 2016-та година на всички български спортисти!