Историческо класиране на Владо Зографски на Олимпиадата

1099

Най-добрият ни състезател в ски скоковете Владимир Зографски записа историческо класиране на Зимната Олимпиада в Пьонгчанг.

Българинът завърши с 226.5 точки, което му отреди историческото за България 14-то място в крайното класиране. Това е най-високо класиране на български състезател в ски скоковете. През 1984г. Владимир Брейчев на Олимпиада в Сараево завърши на 19-то място, като това беше най-доброто класиране в ски скоковете за страната ни до днес.

Състезанието се проведе в изключително тежките атмосферни условия и при непрестанен силен вятър (често над 4 м/с, минус 20 градуса температура).

Зографски скочи 108.5 метра във финалния кръг на малката шанца, за което заслужи 81 точки, а съдиите му присъдиха три пъти по 18 за стил, генерирайки резултат от 119.7 точки (15.3 точки компенсация заради вятър). От предишния кръг самоковецът имаше на сметката си 106.8 и така завърши по отличен начин участието си в състезанието със сбор от 226.5 точки.

Зографски се класира като 27-ми след квалификациите в четвъртък, а днес успя да се изкачи с цели 13 места.

Немецът Андреас Велингер спечели златния олимпийски медал с 259.3 точки. Основният фаворит Камил Стох завърши 4-ти с 249.3 точки.

Другите българи днес

Останалите българи днес завършиха след 35-то място. В шейните Павел Ангелов завърши на 37-то място в първия манш за 51.569 секунди. Българинът изпревари трима състезатели.

В биатлона в спринта при жените на 7.5 км. Емилия Йорданова завърши на най-предно място 60-то с 23:50.0 мин. Даниела Кадева е 72-ра с 24:39.2 мин. Десислава Стоянова завърши 76-та с 24:54.3 мин. Милена Тодорова завърши на 84-то място с 25:33.6 мин.