Волейболните националки надиграха Южна Корея

3337
fivb.org

Женският национален отбор на България отбеляза първа историческа победа във Волейболната лига на нациите! Националките ни, водени от Иван Петков, се наложиха над Република Корея с 3:1 (20:25, 25:23, 25:19, 26:24) в последния си мач от група 13, в четвъртата седмица от световната надпревара, на турнира в Перуджа (Италия).

След този успех „Лъвиците“ изместиха Република Корея и вече са на петнадесето място във временното общо класиране с една победа, 11 загуби и 4 точки. Корейките пък отстъпиха назад и заемат последното шестнадесето място също с 1 победа и 11 загуби, но с 3 точки.

Селекционерът Иван Петков заложи на следния стартов състав: Нася Димитрова, Мирослава Паскова, Мира Тодорова, Гергана Димитрова, Силвана Чаушева, Петя Баракова, Жана Тодорова (либеро).

Родните представителки показаха вдъхновена и сърцата игра, като успяха да изкарат наяве най-добрите си качества във важния мач и наложиха волята си над съперника. Страхотен мач направи Нася Димитрова, която стана и реализатор за успеха с 24 точки.

Волейболистките ни не успяха да стартират по-най-добрия начин в мача и позволиха на съперника да диктува играта. Корейките дръпнаха с 18:13, като разликата бе непреодолима и азиатките спечелиха първата част.

В следващите два гейма българките бяха водещият тим на полето и след отлични изяви спечелиха, като поведоха с 2:1. Ключова бе четвъртата част, в която играта бе равностойна, а корейките се бореха със зъби и нокти за успех. Нашите момичета обаче показаха характер и воля за победа, уктояха в решителните моменти и надделяха с 26:24, а с това спечелиха и крайната победа с 3:1 гейма.

С най-голям актив за победата на България бе Нася Димитрова с 24 точки (1 ас, 5 блокади), 16 точки добави Мирослава Паскова (1 блокада). Корея Ким Йеон Кун бе най-резултатна с 27 точки (2 аса).

През последната седмица от най-комерсиалната волейболна надпревара България ще играе на турнира в Група 18 в Нингбо (Китай) срещу домакините, световния шампион Сърбия и Германия.