Пловдивският спорт през 2019-а година през погледа на SportenPlovdiv.com

3590
Happy New Year - 2019 with sparklers on black background

Пловдивският спорт от години наред изживява своя ренесанс и тази година отново потвърди това. Пловдивските отбори и спортисти показаха, че ще има големи очаквания към тях и през 2020, която е и олимпийска. Защо да не си пожелаем пловдивски спортист да стане олимпийски медалист в Токио.

В годината, в която Пловдив беше европейска столица на културата Пловдив доказа, че не е забравил и защо е определен като най-спортният град в България.

Ето и равносметката на годината:

Футбол

В цар футбол се случи нещо историческо, за първи път в историята на пловдивския футбол Ботев и Локомотив играха финал в турнира за Купата на България. 21 000 пловдивчани посетиха финала на националния стадион в София и показаха страхотна атмосфера, която повечето български отбора няма как да направят. Локомотив спечели турнира за първи път в своята история, след като Ален Ожболт отбеляза в 73-та минута с пета. Това се оказа и единственото попадение в двубоя.

За Локомотив годината не започна по най-добрия начин, но след това железничарите изпратиха най-силната си година от 15 години насам. Тимът спечели Купата, игра в евротурнирите – Лига Европа, където отстрани словашкия Спартак Търнава и отпадна от френския Страсбург. Локомотив затвърди доброто си представяне и в първенството, където в момента зимува на третото място и за първи път от 2005-та година има шанс да спечели медал от първенството. Тимът е и на четвъртфинал за Купата, като ще играе срещу ЦСКА 1948.

При Ботев ситуацията беше на другия полюс, силно начало на годината, но след загубения финал за Купата от Локомотив Ботев тръгна надолу. Тимът записа доста негативни резултати, смени новия треньор Желко Петрович, който замени Николай Киров. Все пак канарчетата изпратиха годината с надежда за втория полусезон. Завръщане в битката за топ 6 след поредица от 7 поредни победи, която не беше се случвало от много дълги години, победа над Левски в тези срещи и достигне до четвъртфиналите в турнира за Купата, където тимът ще гостува на втородивизионния Ботев Гълъбово и за четвърти пореден сезон ще има шанса да играе поне на полуфиналите в турнира за Купата. Голямата болка обаче остава стадион „Христо Ботев“, Ботев продължава да не играе на собствения си стадион. Все пак в края на годината лично премиерът Бойко Борисов обеща стадионът да бъде завършен, дали това ще се случи, ще видим съвсем скоро.

Марица изпрати много силен полусезон. Тимът зимува на второто място в Югоизточната Трета лига на само точка от първия Созопол и с реални шансове за промоция във Втора лига. Отборът достигна и първия предварителен кръг в турнира за Купата на България, след като отстрани последователно три отбора и загуби от втородивизионния Локомотив (Горна Оряховица).

Завърналият се Спартак Пловдив продължава успешно с прераждането си. Тимът е лидер в А ОФГ – четвъртото ниво на българския футбол с 3 точки пред Асеновец. Основната цел на шампиона на България от 1963г. е спечелването на промоция в Трета лига. Очаква се скоро и започване на строителството на новия стадион „Тодор Диев“.

Волейбол

Марица се затвърди като абсолютен хегемон в женския волейбол в България. Маричанки спечелиха третия си пореден златен дубъл – титла и купа на страната. Освен това маричанки за трети пореден сезон участват в групите на Шампионската лига. Волейболистките на Марица постинаха историческа първа победа в групите на Шампионската лига срещу Безие от Франция, а в края на годината бяха много близо и до нова победа срещу руския Уралочка – загуба с 2:3. Тимът продължава да бъде на много сериозно ниво във всяка една гледна точка и безспорно е най-успешният пловдивски клуб.

Виктория Волей също изпрати силна година. Тимът отново вади много таланти, а в Суперлигата играят юноши на тима в почти всеки отбор. Едно от новите открития на тима е Владимир Гърков, който премина в Левски и направи страхотно европейско първенство до 17 години, в което България завърши на второто място.

Завръщането на волейболния Локомотив също беше един от положителните моменти през 2019-а. Тимът се сля с ВК Строител и с финансовата помощ на собственика на футболния Локомотив Христо Крушарски отново е на волейболната карта на България.

Баскетбол

Академик Бултекс 99 турбулентна беше годината за баскетболния Академик. Тимът се движеше на приливи и отливи през 2019-а, но постигна нов исторически подвиг, а именно първи исторически медал от европейските клубни турнири. Академик спечели бронзов медал в Балканската лига, а през този сезон ще гони и титлата в лигата.

Женският баскетболен отбор на Академик успя вече втори сезон да поддържа женския баскетбол в Пловдив и самото присъствие на отбора си е постижение. Тимът записа и няколко победи през годината и най-хубавото е, че след дълга пауза Пловдив отново се завърна на баскетболната карта и в женския баскетбол.

Индивидуални спортове

За спортист номер 1 на Пловдив за 2019-а година беше избран кануистът Ангел Кодинов, който спечели сребърен медал на Световното първенство по кану-каяк в Сегед, Унгария. Младият пловдивски талант Йосиф Миладинов пък направи нещо страхотно, плувецът подобри българския рекорд на 100 метра бътерфлай и се класира за Олимпиадата в Токио, след много силно плуване на световното първенство за юноши в Будапеща, Унгария. Младата надежда в леката атлетика и олимпийска и световна шампионка в тройния скок за девойки Александра Начева стана втора на европейското първенство до 20 години в Бурос, Швеция. Друга млада надежда в художествената гимнастика Валерия Ватова пък беше много близо до медал от световното първенство за девойки по художествена гимнастика, като тя завърши на 4-то място. Фехтовачът Галин Генов пък спечели бронзов медал от европейското до 20 години във Фоджа, Италия. Пловдив имаше и свои медалисти от Европейските игри в Минск, Беларус. Групата по аеробика спечели сребро в Мински, а в състава бяха четири от пете от пловдивския клуб Аеробика АМД – Антонио Папазаов, Дарина Пашова, Ана-Мария Стоилова и Ивелина Лукаки. Пловдивският тенисист Димитър Кузманов продължава да се утвръждава като втора ракета на България. Мико стигна до ново историческо класиране през годината – 249, а освен това спечели и нови титли в кариерата си.